رتبه ۱ آزمون وکالت کانون وکلای ایلام در سال ۱۳۹۸

رتبه ۱ آزمون وکالت کانون وکلای ایلام در سال ۱۳۹۸

زهرا رحیمی فارغ‌التحصیل کارشناسی ارشد رشته حقوق خصوصی ازدانشگاه پیام نور ایلام و رتبه ۱ آزمون وکالت کانون وکلای این استان در سال ۱۳۹۸ با تراز ۹۴۶۸ است.

خانم رحیمی در آزمون وکالت سال گذشته با اختلاف یک رتبه از قبولی بازماند اما با تلاش و پشتکار مضاعف به موفقیت رسید.

از او درباره شیوه مطالعه و برنامه‌ریزی‌اش برای کسب این موفقیت پرسیدیم. متن کامل پاسخ این رتبه برتر آزمون وکالت را در ادامه می‌خوانید.

من مطالعه بصورت جدی و مستمر از اواخر دوره کارشناسی شروع کردم و پس از اخذ مدرک لیسانس بدلیل علاقه به رشته خصوصی گرایش حقوق خصوصی انتخاب کردم و ارشد با انگیزه و اراده مصمم ادامه دادم بطوری که در دوره کارشناسی ارشد من همه ترم ها معدل ممتاز دانشگاه شدم و درادامه سال ۹۷ درآزمون وکالت شرکت کردم که کانون متبوع ۳۵ نفر سهمیه آزاد تعیین کرده بود که شوربختانه یا خوشبختانه رتبه من ۳۶ شد و با اختلاف یکنفر از ورود به عرصه وکالت جا ماندم. این اتفاق به‌شدت در کاهش انگیزه من تاثیر داشت و از لحاظ روانی دچار خستگی شدم اما با توکل به خدای منان و چند هفته استراحت کامل، از اسفند ماه سال ۹۷ مطالعه را دوباره به صورت هدفمند و برنامه‌ریزی شده آغاز کردم. در همان ابتدا میزان مطالعه من ۶-۷ ساعت در روز بود اما در ماه‌های مهر و آبان میزان مطالعه بسیار بیشتر شد. در مدت این یک‌سال از زمانی که مطالعه مجدد را استارت زدم سعی کردم دیگر به آزمون گذشته فکر نکنم و مصمم بود که امسال حتماً رتبه تک رقمی را به دست بیاورم.

داوطلبان وکالت سال آینده بدانند که شرط لازم و مهم مطالعه برای آزمون وکالت در این نکته نهفته است که همواره در طول دوره مطالعه باید ذهن آرامی داشته باشند و از حواشی دوری گزیند (به خصوص فضای مجازی) و همچنین نباید از منابع مطالعاتی متعدد و نویسندگان بی‌شناسنامه استفاده کرد. زیرا تعدد منابع تنها موجب سردرگمی و عدم تسلط می‌شود. به نظرم برای هر درس فقط یک منبع مرجع مناسب و قوی کافی است، منابع مرجعی که در کتاب‌فروشی‌ها موجود است و مطمئناً همه داوطلبان با اکثرآنها قرابت دارند، هیچ‌کدام مطلب متفاوتی را بیان نکرده‌اند. لذا شرط یادگیری و درک عمیق مطلب به پشتکار و اراده داوطلب بستگی دارد. به همین خاطر به همه داوطلبان عزیز توصیه می‌کنم که برای انس و تسلط قوی مستمراً به منابع مرجع رجوع کنند. ضمناً در پروسه مطالعه چندین ماهه، وجود وپشتیبانی یک شخص مجرب علمی-حقوقی درکنار داوطلب ضروری است.

شایان توجه است که من در هیچ مؤسسه ای شرکت نکردم و به منابع تحمیلی مؤسسات اعتقادی ندارم و به‌نظرم داوطلب‌ها بدانند که حقوق باید اصولی و آکادمیک یاد گرفت نه صرفاً با خواندن چند جزوه که به صورت مختصر نکات سطحی را بیان کرده است. بنده در مقام نصیحت نیستم اما به همه داوطلبان یادآوری می‌کنم که حقوق فقط وکالت نیست بلکه اقیانوسی بی‌انتهاست که به همین خاطر معتقدم که حقوق باید از پایه بصورت استاندارد یاد گرفت نه اینکه برای آزمون وکالت چند کتاب خاص و مختصر یک موسسه را خواند چون هیچوقت داوطلب نمی‌تواند با این سطح مطالعه سؤالات و مباحث آزمون وکالت را تجزیه و تحلیل کند و همین موجب می‌شود که داوطلب دچار سرخوردگی و نفرت از آزمون و رشته حقوق شود. برای مثال، جهت یادگیری مباحث اسناد تجاری در قانون تجارت، داوطلب ابتدا باید بر مباحث عقود حواله، ضمان، رهن و… در قانون مدنی مسلط باشد و صرفاً با خواندن چند نکته تکراری درباره سند تجاری نمی‌توان به سوالات وکالت که ترکیبی هستند پاسخ داد.

مطالعه روزانه من از صبح ساعت ۹ صبح شروع می‌شد تا ساعت ۱۳، بعد ازخواندن نماز و صرف غذا و یک‌ساعت استراحت به مطالعه ادامه می‌دادم تا حوالی ساعت ۲۰. به این صورت که ۴۵ دقیقه مطالعه داشتم و بیست دقیقه استراحت محض و دراغلب شب‌ها به‌صورت تفننی و متناوب به کتاب تست مراجعه می‌کردم و بیشتر به تکنیک و نحوه طراحی سوال توجه داشتم. ضمناً در طول مدت مطالعه هیچ‌وقت درگیر فضای مجازی نبودم به‌طوری که تا موقع ثبت نام آزمون وکالت اخبار حقوقی را هم پیگیر نبودم و حتی دایره ارتباطات شخصی را به صورت محدود تعیین کردم.

منابع مطالعاتی و یادگیری من ترکیبی از کتب دکتر کاتوزیان و دکتر شهیدی (حقوق مدنی)، دکترشمس (دادرسی مدنی)، ساولانی (حقوق جزای عمومی)، دکترمیرمحمدصادقی (حقوق جزای اختصاصی)، دکتر دمرچیلی (حقوق تجارت) و وجزوات دست‌نویس بی‌نظیر استاد شهرام بابایی و خصوصاً شرکت در کلاس تدریس عمومی ایشان بود که از تقریرات و نکات بسیار دقیق و آزمونی بهره‌مند شدم و در همین‌جا لازم می‌دانم از ایشان تشکر و قدردانی کنم.

قابل ذکر است که برای قانون مدنی و قانون تجارت، از کتاب تست دکتر مجید قربانی، برای دادرسی مدنی از کتاب تست دکتر کمالوند و برای دادرسی کیفری، کتاب تست دکتر شادی عظیم‌زاده استفاده کردم.

با عنایت به اینکه آزمون وکالت هم آزمون علمی و هم روانی هست به همین دلیل مدیریت زمان آزمون و توکل به خدا و لمس حضور حق برای تسکین وآرامش در سر جلسه بسیار تأکید می‌شود.

درخاتمه از خانواده‌ام و همه عزیزانی که در راستای موفقیت من تلاش داشتند، تشکر می‌کنم و برای همه جوانان ایران ،طلب پیشرفت و سرافرازی دارم.

مكان گيرنده

پیج خرید کتاب حقوقی

شما هم میتوانید نظری در مورد این مقاله بدهید